Otroligt jämnt vid trivseldag mellan BBC och HÖK

Hökerums Boule återgäldade BBC inbjudan till trivseldag mellan klubbarna förra året. Då var upplägget lite annorlunda mot i år, och då vann HÖK ganska övertygande. Men idén var uppskattad och i år hade varje klubb sex trippellag som spelade enligt en lottad ordning. Man spelade 4 omgångar vilket innebar att man spelade 24 matcher.

Här fightas Christer mot två av BBC-klubbens damer!

Här fightas Christer mot två av BBC-klubbens damer!

När sista matchen var klar visade det sig att klubbmötet stod 12-12. Tävlingsledaren Egon Ekunger hade redan vid samlingen meddelat att, om detta skulle uppstå, skulle varje lag ställa upp med ett mix-trippellag var där spelarna hade ett klot var i en avgörande omgång. Spännande värre! BBC ställde upp med paret Roland och Marion Svensson samt Lasse Larsson – HÖK med Gun Rönn, Ronnie Andersson och Eddy Persson. Som det bör en värdklubb ”lät” man gästerna vinna. Läs ”lät” med glimten i ögat!

 

Det här inlägget postades i Nyheter. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.