Tufft finalspel i Sv Cupen V55

Sansjö Boule spelade final i Svenska Cupen i Skövde i klassen Veteran 55. Vi var regerande mästare eftersom klubben vann förra året, då finalen spelades i Borås. Då bestod lagen av fyra spelare, vilket ändrats till 6-manna i år. Vårt lag i år bestod av Gunhild Carlén, Hans Johansson, Jan-Åke Brandt, Arne Efraimsson, Göran Carlén, Gerd Tunje och Lasse Ahlberg samt undertecknad. Vi hamnade i grupp A där vi hade att möta Boulesjevikerna (Sthlm), Roxen (Linköping) samt Sandsbro (Växjö) i nämnd ordning. Stockholmarna var duktiga och vann med 4-1 men i flera av matcherna var vi i alla fall med, även om det inte räckte ända fram. Roxen var också duktiga men vi hade nu fått upp farten riktigt bra. Vid ställningen 2-2 hade Gunhild och jag avgörandet i våra händer – hade efter ett bra spel ledning med 11-9 när ett lyckat skott avslutade matchen och vi vann hela klubbmötet med 3-2. Nu skulle vi möte Sandsbro, som hade förlorat båda sina två första klubbmöten. Vi kunde räkna ut att även om Sandsbro vinner så ”räcker” det med seger i två delmatcher för att vi blir bättre än Sandsbro och får spela semifinal på söndagen. Vet inte vad som hände, men de ”snåla” smålänningarna gav oss inte en chans: förlust med 0-6 svider fortfarande. En tröst kan vara att de båda klubbar som slog oss i gruppspelet var just de två klubbar som senare spelade en jämn final. Boulesjevikerna slog Sandsbro med 3-2 där en av dubbelmatcherna slutade 13-12 till Stockholmarna. Jämnare kan det ju inte bli.

Varför lyckades vi inte? Klart att man grunnar mycket på detta och jag har själv en uppfattning att orsaken är flera: Vi förlorade för att vi inte fixade banorna i Skövde. Hårda, gropiga och växlande grusiga och släta ytor. Banorna där vi mestadels spelar på i Borås och Hökerum, är ju rena parkettgolvet mot de mer utslagsgivande i Skövde. Men var det inte lika för våra motståndare? Jovisst, men jag vet inte vilket underlag dom är vana vid. Förberedelserna då? Ja, lagen som hade en längre resväg kom säkerligen till Skövde redan på fredagen och kanske besökte hallen redan kvällen före finalspelet. Och även om dom inte gjorde det kunde dom lättare vara plats väldigt tidigt på lördagsmorgonen för att testa banor och miljö. Det är naturligtvis en kostnadsfråga att bereda övernattning för ett helt lag men det kan ha haft en betydelse, i alla fall i de jämnaste matcherna. Vi kanske hade haft större framgång i de jämnaste delmatcherna, om vi inte drabbats av ett återbud mindre än 24 timmar före spelstart. Det var en av våra duktigaste spelare som av hälsoskäl var tvungen att lämna återbud, vilket var olyckligt och tråkigt både för den drabbade och vårt lag. Så nu slickar vi såren och laddar för Lag-DM i Borås den 3 december – då på ”parkettgolv”.

Det här inlägget postades i Nyheter, Tävlingsrapporter. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.