Tävlingspremiär för SJÖ i Månadsfighten

Lasse Ahlberg i nya klubbens tävlingsdress.

Lasse Ahlberg i nya klubbens tävlingsdress.

Dalsjöfors GoIF (DAL) startade årets tävlingar med Månadsfight den 9 januari i Borås Tennis- & Boulecenter. Man spelade i klassen Veteran 65 dubbel och upplägget var 5 omg monrad utan slutspel. 35 lag kom till start, däribland ett lag från nya klubben Sjömarkens IF (SJÖ), för dagen representerade av Margret Bredberg och Lars-Olov Ahlberg. Klubben har vid årets början 12 licensierade spelare och man har, enligt inofficiella uppgifter, fler på gång. Från Hökerum var 3 tre lag anmälda och som inte nådde några framträdande platser. Bäst gick det för paret Eliasson (Marianne och Per-Ola). Tävlingens upplägg blev en överraskning då det gällde 5 monrad utan slutspel. I inbjudan stod det inget om slutspel varför man tittade i tävlingskalendern där det var angivet ”Annat” slutspel. Kan vara av vikt att uppgifterna i tävlingskalendern stämmer med tävlingsupplägget. Det brukar det göra när Dalsjöfors arrangerar tävlingar, en klubb som kanske har mest erfarenhet genom alla årens arrangemang.

Lista över topp-lagen i Månadsfighten!

 

Det här inlägget postades i Tävlingsrapporter. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.