Åter HÖK-licens 2014

Hökmärke BILDEfter 4 år med licens i Sansjö Bouleklubb är det åter dags att från 2014 vara tillbaka i Hökerum Boule. Det har varit 4 mycket trevliga år i Sansjö där jag fått mycket speltid i klubbens öppna serielag som numera hör hemma i förbundsserien div 2 västra. Tillsammans med Gunhild Carlén och hennes bror Hans Johansson har vi skördat många fina triumfer i både DM och andra tävlingar samt i Knalleserierna kompletterade av Lars-Åke Nilsson. Göran Carlén har varit en trygghet som ständig reserv, redo att ställa upp. Jag hoppas att vi kan sammanstråla någon gång ibland för att tillsamans spela i någon tävling.

Vad som händer i Hökerum Boule 2014 vet jag inte så mycket om just nu, mer än att klubben för första gången i klubbens historia ska spela i förbundsseriens div 1 för veteraner. Jag hoppas att det blir ett uppsving för tävlingsintresset i allmänhet och seriespelet i synnerhet, och att vi därför kan besätta ytterligare ett serielag för veteraner.

 

Det här inlägget postades i Nyheter. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.